The Agnes of Aquitaine problem

Niech nie zrazi Was mój młody wiek, gdyż mimo niewielu lat, płynie we mnie krew mych przodków, a jest to krew Cygańskich wróżbitek. W linii żeńskiej mego rodu kobiety były najznamienitszymi wróżbitkami, a ich wiedza zawsze była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na odległość wróżę z kart, bo to źródło wiedzy, które odnajduje wiedzę ukrytą. Możecie się do mnie zwrócić z każdym problemem, nie ma powodu do wstydu gdyż dla mnie nie ma pytań niemożliwych.

Obrazek
Braxton

The Agnes of Aquitaine problem

Post autor: Braxton » pn maja 14, 2018 12:20 pm

Hi,

The biggest problem with Agnes and other daughters of sonless Semisalic Primogenture realms is the fact that CK can't properly simulate vassal-lord relationships between Kings/Emperors.
It was not at all unusual for a King, or even a Duke to hold land as a vassal to another King. For instance, England and France.
Under those conditions, your heir would inherit Poitu, but would still be a vassal of France. When he inherited you, he'd be your vassal for what lands of yours he holds, and a vassal of France for Poitu, and thus, you'd not really be inheriting those lands as you do in the game now.

For More Details:
Teaser video company

ODPOWIEDZ